fot. Twitter/FIFA

FIFA nie wyrzuciła Rosji z rozgrywek. Sankcje: brak flagi, hymnu i kibiców. Mecze tylko na wyjeździe

Read Time:2 Minute, 13 Second

Światowa federacja piłkarska FIFA nałożyła na Rosję sankcje, jednak nie podjęł wobec Rosjan większych konsekwencji. Jak czytamy w komunikacie FIFA nakazuje Rosjanom rozgrywać wszystkie mecze na wyjeździe, występować pod nazwą “Football Union of Russia (RFU)” oraz bez używania flagi i hymnu.

“Przede wszystkim FIFA chciałaby powtórzyć swoje potępienie użycia siły przez Rosję podczas inwazji na Ukrainę. Przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem, a FIFA wyraża najgłębszą solidarność ze wszystkimi ludźmi dotkniętymi tym, co dzieje się na Ukrainie. FIFA ponownie wzywa do pilnego przywrócenia pokoju i do natychmiastowego rozpoczęcia konstruktywnego dialogu.

FIFA pozostaje w bliskim kontakcie z Ukraińskim Związkiem Piłki Nożnej i członkami ukraińskiej społeczności piłkarskiej, którzy proszą o wsparcie w opuszczeniu kraju tak długo, jak trwa obecny konflikt.

Aby zająć się sprawami związanymi z piłką nożną i we współpracy z UEFA, Biuro Rady FIFA – z udziałem Prezydenta FIFA i sześciu Prezydentów Konfederacji – jednogłośnie postanowiło podjąć natychmiastowe pierwsze kroki, które zostaną zastosowane w niedalekiej przyszłości, gdyby sytuacja nie uległa gwałtownej poprawie.

  • Na terytorium Rosji nie będą rozgrywane żadne zawody międzynarodowe, a mecze „domowe” będą rozgrywane na terytorium neutralnym i bez widzów
  • Stowarzyszenie członkowskie reprezentujące Rosję bierze udział we wszelkich zawodach pod nazwą „Związek Piłkarski Rosji (RFU)”, a nie „Rosja”
  • W meczach, w których biorą udział drużyny z Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej, nie będzie używana flaga ani hymn Rosji

Biuro Rady FIFA pozostaje w gotowości do podjęcia którejkolwiek z tych decyzji. Co ważne, FIFA mocno wierzy, że ruch sportowy powinien być zjednoczony w podejmowaniu decyzji w tej sprawie i że sport powinien nadal być nośnikiem pokoju i nadziei.”

W związku ze zbliżającymi się eliminacjami do Mistrzostw Świata FIFA 2022, FIFA przyjęła do wiadomości stanowiska wyrażane w mediach społecznościowych przez Polski Związek Piłki Nożnej, Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej i Szwedzki Związek Piłki Nożnej i już nawiązał dialog ze wszystkimi te związki piłkarskie. FIFA pozostanie w bliskim kontakcie, aby wspólnie znaleźć odpowiednie i akceptowalne rozwiązania.

Prezes PZPN Cezary Kulesza zareagował na oświadczenie, publikując swoją odpowiedź na Twitterze. – Dzisiejsza decyzja FIFA jest dla nas nie do zaakceptowania. W sytuacji wojny na Ukrainie nie interesuje nas gra pozorów. Nasze stanowisko pozostaje bez zmian: reprezentacja Polski NIE ZAGRA z Rosją w meczu barażowym, niezależnie od nazwy rosyjskiej drużyny – czytamy w komunikacie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Polska – Ukraina (4:1) z 18 grudnia 2021 roku z turnieju EIHC Christmas Cup, który odbył się na lodowisku w Bytomiu. Previous post PZHL chce hokejowych sankcji dla Rosji i Białorusi
Next post Oświadczenie PZPN w sprawie inwazji militarnej Rosji na Ukrainę
0
Would love your thoughts, please comment.x