Druga część I tomu “Historii Ruchu Chorzów” oficjalnie zaprezentowana

Read Time:2 Minute, 23 Second

We wtorkowe popołudnie w kawiarni klubowej miała miejsce oficjalna premiera drugiej części I tomu książki “Historia Ruchu Chorzów”. Z dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi spotkali się jej twórcy.

Autorami drugiego tomu są Tomasz Buja, Andrzej Godoj, Piotr Kowalik oraz Damian Sifczyk. Jej wydawca, Grzegorz Joszko, zabrał głos jako pierwszy. – Postanowiliśmy zadedykować tę część pamięci pana Andrzeja Gowarzewskiego, który wcześniej opracował piękną encyklopedię Ruchu Chorzów i jest właściwą osobą, której chcemy tę książkę poświęcić – mówił Joszko. – Zmieniliśmy nieco kolorystykę, ale model pozostał ten sam, co przy pierwszej części – dodawał.

Nie było do końca jasne, czy druga część ukaże się w 2021 roku. – Pełniłem niejako rolę redaktora. Nie jest łatwo przygotować to tak, by wszystkie rozdziały były spójne pod względem stylu pisania, gdy w zespole jest aż czterech autorów. Bardzo chcieliśmy, aby książka ukazała się w tym roku i udało się. Myślę, że jest to świetna książka i nie mówię tego jako współautor, tylko czytelnik. Żaden klub w Polsce nie ma opisanej swojej biografii na tak wysokim poziomie – mówił Sifczyk.

Rok 1933 nie był okresem dobrobytu, a jednak “Niebiescy” właśnie wtedy zdobyli pierwszą “gwiazdkę”. – Przez 150 stron sam zastanawiam się, co sprawiło, że Ruch sięgnął po ten pierwszy tytuł mistrzowski. Myślę, że złożyło się na to wiele czynników, a na pierwszym planie byłaby to chyba stabilizacja składu, reforma ligi czy koniec służby wojskowej Peterka – takie to były czasy. Owszem, to był trudny okres, ale mówi się, że w ciężkich czasach rodzą się silni ludzie – odpowiedział Godoj. Ważną rolę w rozkwicie klubu pełniły aspekty polityczne.

– Trwała walka dwóch bardzo silnych frontów politycznych i trudno, żeby politycy nie interesowali się sportem, jako jednym z głównych elementów kultury masowej. Teofilowi Paczyńskiemu poświęciliśmy dużo miejsca w pierwszej części, a w tej pojawią się kolejne ważne osoby, związanych m.in. z obozem sanacyjnym. Ten wątek jest ważny dla dziejów klubu – tłumaczył polityczne zależności w regionie i wokół klubu Tomasz Buja.

Istotnym wydarzeniem był 10. jubileusz powstania Ruchu. – W 1930 roku Ruch zorganizował dwudniowe obchody 10-lecia istnienia. Geniusz Paczyńskiego podpowiedział mu, by zaprosić na nie ważnych polityków. Miał intuicję co do tego, kto powinien być patronem tej uroczystości. To był zaczyn tego, co działo się w późniejszych latach. Ruch wkrótce stał się dominatorem na krajowej scenie. M.in. o tym można przeczytać w książce – powiedział Piotr Kowalik.

  • Oddajemy w wasze ręce część poświęconą latom 1930-1933. Planowaliśmy zamknąć okres przedwojenny w mniejszej liczbie części, ale mnogość materiałów spowodował, że koncepcja uległa zmianie. Gdy kiedyś powstanie klubowe muzeum, wszystkie te materiały źródłowe przekażemy na jego ręce – raz jeszcze przemówił Joszko. Obecnie formalnym właścicielem wszystkich materiałów i artefaktów jest Stowarzyszenie “Wielki Ruch”, który wsparł finansowo powstanie publikacji.

Książkę “Historia Ruchu Chorzów Tom I, cz. 2” kupić można we wszystkich punktach sprzedażowych “Niebieskich”:

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post 15# Świąteczny Kalendarz Superbet: 10 PLN bonus za zakłady Superbets
Next post Amp Futbol Polska rusza z kampanią społeczną!
0
Would love your thoughts, please comment.x